someone says something
آرشیو
موضوع بندی
پنج‌شنبه 7 اردیبهشت 1385
سرگذشت والت دیسنی ....

کودک موجودی خلاق هست که دائم در درگیری با پیدایش خود به باورهای زندگی نزدیک تر می شود . موجودی زنده که بدون هر گونه دخالتی به خود و به اطراف می اندیشد . دنیای خیالی کودکان نشانه ای از ذهن فعال آنهاست .

کارتون دیدن یکی از  خصوصیت مشترک تمام کودکان است ...

شخصیت های کارتونی در واقع  نمادی خیالی ، برای ذهن پویای کودک است که با آن زندگی می کند.

و اما بهترین شخصیت ها از دل کارتونهای کلاسیک بیرون اومدند.که شرکت  walt Disney   یکی از پیش گامان این راه بوده.

اولین شخصیت در دنیای کارتونهای کلاسیک کسی نیست به جز میکی موس . کمپانی والت دیسنی با هدف واقعیت بخشیدن به رویاها کار خودش را آغاز کرد .

  Walter Elias Disney  سال 1901 در شیکاگو – ایلینیوس در  به دنیا اومد ...  در سن 16 سالگی آموزش هنر را شروع کرد در سال 1623 به هالیوود – کالیفرنیا رفت و درآنجا به برادرش Ray  پیوست و کار نقاشی متحرک را شروع کردند و از آن در تبلیغات استفاده کردندو اسم آن  را کارتون گذاشتند.

وجود موش در پشت این شرکت انگیزه ای شد برای طراحی شخصیتی به نام  میکی. میکی در واقع اصلا شبیه موش واقعی نبود موشی بود که مثل انسان روی دو  پا راه می رفت و دو  گوش بزرگ و دو چشم بزرگ داشت میکی در اصل از یک سری دایره درست شده بود و این برای حرکت ، کار را آسان می کرد  اولین کارتونی که میکی در آن به نمایش گذاشته شد در سال 1928 بود و   Steamboat Willie نام داشت که  خود دیسنی به جای میکی حرف می زد و موفقیت بسیار زیادی را در پی داشت . میکی در طول سال در هزاران کارتون ظاهر شد همه میکی را می شناسند  و در هر جا میکی نامی جدا دارد  مثلا در زاپن او را میکی کوچی،  در ایتالیا توپولینو و .. صدا می کردند بعد از ان به علت معروف شدن میکی در سراسر جهان شخصیت های جدیدی در کنارش خلق شدند Minnie که در واقع در مقابل جنسیت مذکر میکی طراحی شده بود و دیگری اردک بود به نامDonald   و سگ بامزه ای به نام Pluto   .

با اینکه میکی در کل دنیا صدا کرده بود اما دیسنی تمایل به ساخت  فیلم های متحرک دیگری داشت  . در اواسط سال 1930 وی بر روی اولین فیلم بلندش کار کرد ، سفید برفی و هفت کوتوله    Snow White and the Seven Dwarfsسفید برفی درسال  1973 به پایان رسید که یکی از موفقیت ترین حرکت ها دردنیای هالیوود بود . برای طراحی شخصیت ها ، هنرمندان ساعت ها روبروی آینه می رفتند و حالت های مختلفی را در می اوردن تا بتوانند با حس بهتری طراحی کنند .در کارتون پینوکیوطراحان چیزی بیشتر از دو ملیون و نیم طرح را ارائه دادند تا پینوکیو به وجود امد . بعد از ان موفقیت های دیسنی هر روز بیشتر شد و در دهه چهل و پنجاه  کارتونهای دامبو . سیندرلا . زیبای خفته .  پیتر پن . بامبی . آلیس در سرزمین عجایب با موفقیت های بالایی روبرو شدند  که امروزه نیز بین مردم هنوز جا دارند  . جالبه بدونید والت دیسنی در دنیای واقع هم فیلم هایی را ارائه داده و در ظی این سان ها دیسنی 32 جایزه را در عرصه های گوناگون فیلم به خود اختصاص داد  .

در سال 1955 دیسنی لند در نزدیک هالیوود برپا شد . هدف از ساخت این مجموعه پدید آوردن مکانی برای شادی بود . هر جا حاکی از زمان و جایگاه خاصی است . در یک جا شبیه به قرن 19 هست و یک جا دنیای آینده ، همه شخصیت های کارتونی در انجا راه می روند و به همه دست می دهند . از همه نقاط دنیا برای دیدن این مکان می آیند تا لحظات خوشی را سپری کنند   .والت دیسنی در سال 1966 در گذشت اما گروه وی همچنان راه او را ادامه می دهند ....

 

ترجمه : خودم .....


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد میهمانان : 289388


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
Get this widget | Track details | eSnips Social DNA