someone says something
آرشیو
موضوع بندی
سه‌شنبه 12 اردیبهشت 1385
امیر کیه ؟؟؟؟

امیر کیه؟
 

 
 
امیر برادر افشین همون کسیه که به آلمانی تو آهنگها رپ می خونه.
روی صحنه هم کنار افشین باباکرم و هیپ هاپ رو با هم می رقصن.
امیر سالهاست که با دوستاش، برای خود آلمانی ها می خونن ولی همکاریش با افشین بین ایرانی ها معروفش کرده.
وقتی که رفته بودم خونه پدر مادر افشین ناهار، متوجه شدم که از طبقه بالا صدای گیتار می یاد اونهم گیتار با اکو!


خلاصه رفتم بالا دیدم که بله نشسته روی توالت و داره گیتار می زنه و به آلمانی می خونه.

باهاش یک دالی موشه کردم.

تا منو دید برای دوربین یک ژستی گرفت. گفت آدم باید همیشه خودشو روی صحنه حس کنه!

منهم نشستم روی وان کنار دست امیر. میکروفن برداشتم و باهاش گپ زدم. گفتم چرا اینجا تو حموم آواز می خونی؟ گفت: آخه اکوش ( پژواکش ) خوبه و هیچ کسی هم باهات کاری نداره

امیر واقعا خیلی قشنگ می خوند و می زد. آهنگهای آلمانی برام خوند. و از آهنگ " بی خیال " برام گفت: افشین هی به من می گه که آلمانی نخونم بهتره چون مردم نمی فهمن! فارسی هم که بخونم می گه لهجه داری ، بده! منهم گفتم که بیام یک آهنگ براش بسازم که هم هیپ هاپ باشه هم شیش و هشت. که شد همین آهنگ بی خیال که خیلی آهنگ باحالی هم شده.

امیر امسال تابستون بعد از سالها برگشته بوده ایران و خیلی حال کرده بوده. پاسپورتشو به من نشون داد گفت: دلت بسوزه. گفتش: این سفرم خیلی برام مهم بود. کاملا می فهمم که جوونای ایرانی چه جور موسیقی ای گوش می دن و ما باید چیکار کنیم که راضی بمونن.

اینهم امیره قبل از رفتن روی صحنه در لندن. ( نفر پشت سر، علی کوثری برنامه گذار لندن) توی راهرو کلی زدیم و خندیدیم. جاتون خالی.

اینهم عکس یادگاری یه دستی امیرعلی ( رقصنده گروه افشین ) و بنده بهزاد و امیر خودمون بعد از تموم شدن کنسرت . عکس مال یکماه پیشه.


پنج‌شنبه 7 اردیبهشت 1385
سرگذشت والت دیسنی ....

کودک موجودی خلاق هست که دائم در درگیری با پیدایش خود به باورهای زندگی نزدیک تر می شود . موجودی زنده که بدون هر گونه دخالتی به خود و به اطراف می اندیشد . دنیای خیالی کودکان نشانه ای از ذهن فعال آنهاست .

کارتون دیدن یکی از  خصوصیت مشترک تمام کودکان است ...

شخصیت های کارتونی در واقع  نمادی خیالی ، برای ذهن پویای کودک است که با آن زندگی می کند.

و اما بهترین شخصیت ها از دل کارتونهای کلاسیک بیرون اومدند.که شرکت  walt Disney   یکی از پیش گامان این راه بوده.

اولین شخصیت در دنیای کارتونهای کلاسیک کسی نیست به جز میکی موس . کمپانی والت دیسنی با هدف واقعیت بخشیدن به رویاها کار خودش را آغاز کرد .

  Walter Elias Disney  سال 1901 در شیکاگو – ایلینیوس در  به دنیا اومد ...  در سن 16 سالگی آموزش هنر را شروع کرد در سال 1623 به هالیوود – کالیفرنیا رفت و درآنجا به برادرش Ray  پیوست و کار نقاشی متحرک را شروع کردند و از آن در تبلیغات استفاده کردندو اسم آن  را کارتون گذاشتند.

وجود موش در پشت این شرکت انگیزه ای شد برای طراحی شخصیتی به نام  میکی. میکی در واقع اصلا شبیه موش واقعی نبود موشی بود که مثل انسان روی دو  پا راه می رفت و دو  گوش بزرگ و دو چشم بزرگ داشت میکی در اصل از یک سری دایره درست شده بود و این برای حرکت ، کار را آسان می کرد  اولین کارتونی که میکی در آن به نمایش گذاشته شد در سال 1928 بود و   Steamboat Willie نام داشت که  خود دیسنی به جای میکی حرف می زد و موفقیت بسیار زیادی را در پی داشت . میکی در طول سال در هزاران کارتون ظاهر شد همه میکی را می شناسند  و در هر جا میکی نامی جدا دارد  مثلا در زاپن او را میکی کوچی،  در ایتالیا توپولینو و .. صدا می کردند بعد از ان به علت معروف شدن میکی در سراسر جهان شخصیت های جدیدی در کنارش خلق شدند Minnie که در واقع در مقابل جنسیت مذکر میکی طراحی شده بود و دیگری اردک بود به نامDonald   و سگ بامزه ای به نام Pluto   .

با اینکه میکی در کل دنیا صدا کرده بود اما دیسنی تمایل به ساخت  فیلم های متحرک دیگری داشت  . در اواسط سال 1930 وی بر روی اولین فیلم بلندش کار کرد ، سفید برفی و هفت کوتوله    Snow White and the Seven Dwarfsسفید برفی درسال  1973 به پایان رسید که یکی از موفقیت ترین حرکت ها دردنیای هالیوود بود . برای طراحی شخصیت ها ، هنرمندان ساعت ها روبروی آینه می رفتند و حالت های مختلفی را در می اوردن تا بتوانند با حس بهتری طراحی کنند .در کارتون پینوکیوطراحان چیزی بیشتر از دو ملیون و نیم طرح را ارائه دادند تا پینوکیو به وجود امد . بعد از ان موفقیت های دیسنی هر روز بیشتر شد و در دهه چهل و پنجاه  کارتونهای دامبو . سیندرلا . زیبای خفته .  پیتر پن . بامبی . آلیس در سرزمین عجایب با موفقیت های بالایی روبرو شدند  که امروزه نیز بین مردم هنوز جا دارند  . جالبه بدونید والت دیسنی در دنیای واقع هم فیلم هایی را ارائه داده و در ظی این سان ها دیسنی 32 جایزه را در عرصه های گوناگون فیلم به خود اختصاص داد  .

در سال 1955 دیسنی لند در نزدیک هالیوود برپا شد . هدف از ساخت این مجموعه پدید آوردن مکانی برای شادی بود . هر جا حاکی از زمان و جایگاه خاصی است . در یک جا شبیه به قرن 19 هست و یک جا دنیای آینده ، همه شخصیت های کارتونی در انجا راه می روند و به همه دست می دهند . از همه نقاط دنیا برای دیدن این مکان می آیند تا لحظات خوشی را سپری کنند   .والت دیسنی در سال 1966 در گذشت اما گروه وی همچنان راه او را ادامه می دهند ....

 

ترجمه : خودم .....


یکشنبه 3 اردیبهشت 1385
مصاحبه بی بی سی با دی جی مریم
دی جی مریم و زندگی دوباره
 
 
 
دی جی مریم
دی جی مریم (محشر)

حدود دو هفته پیش قرار گذاشتم که برم مریم دی جی رو از نزدیک ببینم و سوالاتی رو که شما از طریق سایت بی بی سی برنامه صدای شما ازش پرسیده بودین رو جوابگیری کنم! ( کلمه من درآوردی).

این اتفاق افتاد و من برای اولین بار مریم دی جی رو از نزدیک دیدم. چند ساعتی با هم حرف زدیم و فیلم مستند گرفتیم ( بعدا روی سایت می تونین ببینین ).

مریم دی جی دختر نوجون و شادیه ، البته وقتی دیدمش خیلی سرو حال نبود و اتفاقات چند ماه گذشته و مهاجرت دمقش کرده بود. یک لنز سبز گذاشته بود و با کلاه لبه دار و موهای دم خرگوشی یکی ، دو تا از آهنگهای جدیدش رو اجرا کرد.

اونجا فهمیدم که عجب صدائی داره و سالها تعلیم دیده و واقعا ًهر وقت اراده کنه می تونه بزنه زیر آواز و به بهترین وجهی یک ترانه رو بخونه ( آخه ترانه شد خزان رو ساعت ۹ صبح برام خوند، که تو پادکاست این هفته می تونین بشنوین).

بهزاد: خوبی دی جی مریم؟

دی جی مریم: قربونت برم.

توی هفته گذشته کلی سوال از طرف بچه ها و طرفدارهات به دست ما رسیده. پدرام از دبی پرسیده "الان در کدام کشور هستید؟" میتونی این رو به ما بگی.

من خارج از ایران هستم ...!

پرسیدن که بعد از تصمیم خارج شدنت از ایران، میخوای کجا بری؟

فعلاً مشخص نیست. اما به احتمالی میرم آمریکا، لوس آنجلس. چون اونجا ایرانی های بیشتری هستن و می تونم کار موسیقیم رو ادامه بدم.

آرمین از مشهد پرسیده " میخواستم بدونم شایعات مبنی بر دستگیری و زندانی شدن شما درست بوده یا نه؟" اصلاً برامون بگو شایعات چی بوده؟

شایعه بود که ناخن دی جی مریم رو کشیدن و زبونشو بریدن! ولی نه، تمامی اینها شایعه بوده و صحت نداره. زندانی و دستگیر هم نشدم. تنها بازجویی شدم.

دی جی مریم

مثل اینکه یک مدتی هم توی خونه غیر مستقیم حبس بودی، درسته؟

بله. اصلاً نمی تونستم بیرون برم و هیچ فعالیتی بکنم. به خاطر همین همش توی خونه بودم. فشارهای عصبی باعث شده بود که گوشه گیر بشم.

امید از لندن پرسیده "آیا هنوزهم بر این باور هستی که تنها برای خانوم ها میخوانی؟"

نه. چون وقتی توی ایران بودم شرایط به این صورت بود که می تونستم فقط برای خانم ها کنسرت بزارم. ولی اینجا فرقی نداره و شرایطش فرق میکنه.

از هلسینکی، سهراب پرسیده "آیا هم اکنون شما آلبومی را در دست تهیه دارید؟"

بله. یک آلبوم جدید به سبک تکنو دارم که با خودم آوردم.

پس آهنگ های "مترسک" و "دزد دریایی" هم جزو این آلبومه، درسته؟

بله. اما اون موقع که این آهنگ ها رو از بی بی سی پخش کردین هنوز میکس نهایی نشده بود. این هست که این آهنگ ها توی آلبوم جدید یک مقداری فرق داره.

دی جی مریم

دوست دارم خودت رو معرفی کنی، همون جوری که همیشه خودت رو معرفی می کنی ...

من محشر، فرزند زمین، پدرم خورشید، مادرم زمین، برادرم آتش، خواهرم آب که معروف شدم به دی جی مریم!

خوب بهروز از مونترال حرص میخوره و میپرسه "لطفاً بفرماید منظور شما از اینکه میگید من دختر زمین هستم پدرم خورشید مادرم باد ...چیست؟"

پدر من یک فرهنگخانه توی ایران داره و کارهای فرهنگی میکنه. پردم به مدت نه سال روی یک پروژه مطالعاتی درباره ایران و فرهنگ ایرانی کار کرد و درباره همین موضوع، کتابی با عنوان "پدرم خورشید، مادرم زمین، برادرم آتش، خواهرم آب" نوشته. من هم از کوچکی به این جمله علاقه داشتم و خودم رو اینجوری معرفی می کنم.

تو خودت این چیزهای فلسفی رو باور داری؟

پدرم هر چیزی بگه من قبول دارم!

دی جی مریم

به به، این که شد مرد سالاری!!!

نه! چون پدرم رو خیلی دوست دارم و حرفهایی که میزنه برام خیلی اهمیت داره!

یعنی اگر بگه دیگه تلفن استفاده نکن، دیگه استفاده نمیکنی؟

نه دیگه! این رو استفاده می کنم! ( با خنده )

راستی جریان تیپ "مو محشری" چیه؟ چون الان می بینم که موهات رو دم خرگوشی بستی و کلی هم روبان رنگی زدی به دو طرف موهات.

من توی کنسرت هام به خاطر ریتم موزیک هام که جوون پسنده، یک تیپ نوجوانی می زدم که به مو محشری معروف شد. بعد آخر کنسرت هام، این روبان ها رو به عنوان یادگاری پرت می کردم به طرف جمعیت.

آیا قراره خارج از ایران کنسرت بدی؟

بله. خیلی دوست دارم کنسرت اجرا کنم.

حالا صمیم از تهران پرسیده "با چه لباسی روی صحنه خوهی آمد؟ حجاب یا لباس ..."

فکر کنم با حجاب ... البته همه چی بستگی به شرایط داره.

پرسیدن که چه سبک موسیقی رو دوست داری؟

من تکنو و ترنس رو خیلی دوست دارم.

دی جی مریم

و اینکه آیا تحصیلات در زمینه موسیقی داری؟

من و برادرم دو قلو هستیم. وقتی کوچک بودیم خیلی با هم جنگ و دعوا می کردیم و من هم خیلی جیغ می زدم! به قول بابام جیغ های بنفش. بابام می گفت مگه میشه جیغ یک نفر انقدر بلند باشه! به خاطر همین من رو فرستاد کلاس های موسیقی و آواز. سازهای مختلفی رو یاد گرفتم و کلاس آواز رفتم. حتی اپرا یاد گرفتم و اون رو علمی دنبال کردم.

مثل اینکه بابا خیلی هم در اینباره سختگیری میکرده؟

درسته. خیلی سخت می گرفت. وقتی از سر کار به خونه می اومد، حالم رو نمی پرسید، در عوض می پرسید امروز چند ساعت تمرین کردی؟! اگر یک روز تمرین نمی کردم باهام حرف نمیزد!

حفیظ از هلند میپرسه "نام دی جی مریم را خودتون انتخاب کردید یا مردم. اگر مردم، شما این نام را قبول دارید؟"

وقتی سی دی اول من دزدیده و پخش شد، اسم من رو نمی دونستند و هر کسی یک اسمی می گفت ... مریم رها، مریم دی جی و یا دی جی مریم.

حالا چرا "مریم"؟

نمیدونم. شاد خواست خدا بوده، چون اسم "مریم" مقدسته.

پرسیدن که الان که از ایران خارج شدی، پشیمونی، خوشحالی یا اصلاً درباره تصمیمی که گرفتی چه احساسی داری؟

خیلی دلم برای ایران تنگ شده .... خیلی زیاد. پشیمونی هم سودی نداره، چون این به خواست من نبوده ... من فقط می خواستم که بخونم!

دوباره درباره آلبوم های جدیدت پرسیدن، مثل اینکه دو تا آلبوم آماده داری، درسته؟

بله. اسم آلبوم جدیدتره "من محشرم" هست. انقدر به من گفتن "دی جی مریم" که من هم یک آهنگ خوندم که توش میگم "من محشرم". این آهنگ بر عکس همه آهنگ های تکنوی توی آلبوم، ریتم شش و هشت داره که جوابی هست به آهنگ معروف "تو محشری" ...

دی جی مریم

اسم آهنگ های دیگه آلبومت رو برامون میگی؟

"مترسک"، "دزد دریایی"، "من محشرم"، "سلام"، "خلیج" و "این شوشیناک"

"این شوشیناک" یعنی چی؟

یک اسم قدیمی برای دختر شاه پریونه.

فریدون از هرات پرسیده "آیا شما ازدواج کردید. اگر بله با کی؟"

نه. من ازدواج نکردم!

هوشنگ از بیروت پرسیده "کدام انگیزه باعث شد تا خودکشی کنی؟"

فشارهای عصبی زیادی روم بود. توی اون سنی که بودم، خیلی برام سخت بود که در زمان پیشرفتم، جلوم بسته بشه و سدی قرار بگیره که نتونم هیچ فعالیتی انجام بدم. بازجویی هایی که شدم و اینکه مردم از من توقع داشتن و من نمی تونستم هیچ فعالیتی بکنم. نمی تونستم با آرامش زندگی بکنم. همه اینها دست به دست هم داد که یه مدت زمان کمی از زندگیم خل وضع بشم! ( با خنده )

پرسیدن ارتباط ایمیلی میتونن باهات داشته باشن؟

فعلاً نه.

اسم یکی از آهنگ هات "لحظه کبوتر" هست، جریان اسمش چیه؟

کبوتر رو از قدیم در زمان آزادی نشون می دادند. مثلاً کسی اگر از زندان آزاد می شد، کبوتر رو نشون می دادند به خاطر همین میگن "لحظه آزادی" ... "لحظه کبوتر"

دی جی مریم

شهرتت توی ایران جالبه. مثل اینکه همین شهرت باعث یک اتفاق جالب شده، برامون تعریف می کنی؟

نمایشگاه دعوت شده بودم. از در که رفتم تو، یکی از خبرنگارها من رو شناخت. از اون به بعد هر چی آدم و خبرنگار بود، دور من جمع شده بودن و عکس و مصاحبه می گرفتن. همین طور که داشتیم توی سالن ها راه می رفتیم، یکی از شخصیت های سیاسی و همراهانشون هم در حال قدم زدن بودن. من که از کنار این شخصیت رد شدم، طرفدارها و خبرنگارهای دور اون آقا هم به من محلق شدن!

مثل اینکه توی ایران کنسرت هم دادی! من فکر می کردم اجازه هیچ کاری رو نداشتی!

کنسرت رو قبل از مخالفت با من گذاشتم. کنسرتی بود برای خیریه و به نفع ایتام. یک کنسرت دیگه ای هم بود برای انتخابات ریاست جمهوری که باید انجام می دادم.

یعنی مجبورت کرده بودن؟

یه جورایی.

چند نفر توی این کنسرت بودن؟

تقریباً ۷۰۰۰ نفر که در رشت برگزار شد.

این کنسرت فقط برای خانم ها بود؟

بله.

هنوز هم میخوای توی آهنگ هات از شگردهای صوتی ( افکت ) استفاده کنی؟

دوست دارم هر آلبومم یک جور باشه. مثلاً اگر توی این آلبومی که دارم از افکت زیاد استفاده کردم، ممکنه در آلبوم بعدیم اصلاً از افکت استفاده نکنم. این بستگی به سلیقه خودم داره.

آیا جایی هست که بشه سی دی تو رو خرید؟

سی دی من هنوز منتشر نشده. اما به زودی مشخص میشه.

دی جی مریم

یکی از خواننده های ما، سهیل پرسیده "من از علاقمندان صدای شما هستم، اما شما در مصاحبه هاتون حرف های عجیبی می زنین، مثلاً خودکشی، یا اینکه دوست ندارین مرد ها صدای شما رو بشنون و ..." میشه برای ما واقعیت رو توضیح بدی؟

واقعیتش اینه که من توی شرایطی هستم که متناسب با اون شرایط باید حرف بزنم. انقدر تحت فشار هستم که خودم بعضی مواقع قاطی می کنم که چجوری دارم حرف می زنم. امیدوارم ناراحت نشین و بدونین که آدم دروغ گویی نیستم. تا اونجایی که بتونم واضح صحبت می کنم، ولی دروغ نمیگم.

یکی پرسیده "مشکلات شما توی خونه چی بوده و اینکه آیا با رضایت پدر و مادرم اومدی خارج از کشور؟"

توی خونه مشکلی نداشتم. بله. با رضایت پدر و مادرم اومدم بیرون.

یک نفر از افغانستان پرسیده "به نظر مریم خانم آیا موفقیت خودشون در خارج از کشور رو حس می کنند؟ منظورم کشورهای اروپایی و آمریکاییه ..."

سختی هایی که توی ایران کشیدم با مشکلات و سختی هایی که خواننده های اینور دنیا دارن فرق می کنه. به نظر خودم فکر می کنم می تونم از عهده این مشکلات بر بیام. نه فقط به خودم، بلکه به یک ملت قول دادم که تمام تلاشم رو بکنم که بتونم زحماتشون رو جبران کنم. هیچ وقت فکر نمی کردم با یک کاست، یک شبه ره صد ساله برم. همه اینها لطف مردم بود. دوست دارم به دنیا بگم جوونهای توی ایران هم می تونند یک کارهایی انجام بدم و فقط اروپایی و آمریکایی ها نیستن که میتونند پیشرفت کنند.

هنوز برای ما این موضوع مبهمه که خیلی ها میگن این یواشکی خودش آهنگ هاش رو بیرون داد که معروف بشه، و حالا میگه نه، دزدیدن! آخه مگه میشه؟

اتفاقاً سوال خوبی کردین. توی دنیا یک خواننده به دو دلیل آلبوم موسیقی بیرون میده. یکی اینکه ثروتمند بشه ، دوم اینکه مشهور بشه. من با اون کاست نه ثروت پیدا کردم و نه مشهور شدم.

مشهور شدی که !!!

اون موقع مشهور نشدم! من وقتی با شما مصاحبه کردم مشهور شدم! روی هر کاست و یا سی دی، باید عکس خواننده، اسم اون، اسم شاعر و نوازنده و ... باشه. روی این کاست هایی که در بازار بود هیچ اسم یا عکسی نبود! من برای اینکه از خودم دفاع کنم و بگم که این شایعاتی که مردم میگن صحت نداره، با شما مصاحبه کردم و این موضوع من رو مشهور کرد.

تو یک دوران سکوت هم داشتی. یادمه حتی نمیشد باهات تماس گرفت!

درسته، من حق مصاحبه با هیچ کسی رو نداشتم.

در ضمن میخوام اینجا یک سوء تفاهمی رو حل کنی. به من گفتی اسم اون آهنگی که توش میگی یه یه یه، "دختر شاه پریون" هست! من چند تا ایمیل دریافت کردم که اگه این اسمشه، پس چرا توی آهنگ اسمی از دختر شاه پریون برده نمیشه؟

چون اسم کلیپ این آهنگ "دختر شاه پریون" بود. البته اسم اصلی این شعر "رنگی ندارد" بود. اما مردم اون رو "یه یه یه" صدا می زدن.

وقتی به طرفدارهات امضاء میدی، چی می نویسی؟

محشر، کلید سل ( یکی از علامتهای موسیقی )، بالاش هم می نویسم "یه یه یه یه"

دی جی مریم، مریم دی جی، محشر، یه یه یه، خیلی ممنون که با ما بودی.

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد میهمانان : 289386


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
Get this widget | Track details | eSnips Social DNA