someone says something
آرشیو
موضوع بندی
یکشنبه 7 خرداد 1385
بعد بگید ما تو زندانیم ... خوب نیستید دیگه !!!
 
 
 
*
پانی، دختر رپر (Rapper) ایرانی
 
 
 

بالاخره پانی رو پیدا کردیم. پانی یه دختر خواننده رپ در تهرانه که چند وقت پیش با یکی از آهنگهاش که با پسری به اسم طیب همکاری کرده بود معروف شد.

شناسنامه پانی
نام: پانی (مخفف پانته آ)
سن:۱۹ ساله
محل سکونت : تهران
میزان تحصیلات: دیپلم
ورزش مورد علاقه: اسکی

چی شد وارد سبک رپ شدی؟

سبک رپ رو دوست دارم و علاقه خاصی هم به صدای خودم دارم.

نظر خانواده چیه؟ آیا در جریان بودن؟

مادرم خیلی تشویقم کرد ولی پدرم اوایل می ترسید ولی بعد از اینکه چندتا آهنگ خوندم و مشکلی پیش نیومد اونهم حل شد.

شعرهاتو چه کسی می نویسه؟

بیشتر شعرهای خودمه و بعضی وقتها هم با کمک یکی از دوستام شعر می گم و یا از اشعار دیگران استفاده می کنم. مثلا در آهنگ "فراموش" از یکی از شعرهای مریم حیدرزاده و با کمی تغییرات استفاده کردم.


شعر ها از کجا الهام می گیره؟

بستگی داره ولی بیشتر وقتها در تاکسی این الهام اتفاق می افته!

در آهنگ فراموش یکی دیگه هم هم صدا است؟

آره سیاوش، که الان در ایران نیست.

پانی

رپ خوندن، اونهم برای یک دختر در ایران چه جوریه؟

محدودیت های خودش رو داره. نمیشه همه احساسات رو بیان کرد.

ولی در آهنگها خیلی شاخ و شونه می کشی؟

خوب تا یک حدی اینها واقعیه و بعضی وقتها اتفاق می افته ولی نه زیاد!

ولی وقتی به آهنگها گوش می کنیم، تصویر یک گروه خیابانی (مدل آمریکایی!) به ذهن میاد؟

نه اصلا اینجوری نیست. این کارها رو بیشتر برای جذابتر کردن آهنگها می کنیم. بیشترپسرهاست که با این نوع آهنگها بهشون برمی خوره. پسرها موجودات حسودی هستن و نمی توانن بیین که یک دختر برای اونها شاخ و شانه می کشه!

جریان آهنگ "صفحه" چیه؟

این آهنگ رو سال پیش خوندم برای اون پسرهایی که پشت سر دخترها حرف می زنن، وقتی که اون دختر محلشون نمی ذاره.


آهنگ ها رو چه جوری پخش می کنی؟

بعضی آهنگها مثل صفحه دست به دست پخش شده، بعضی ها هم از طریق اینترنت.

فکر می کنی نهضت دخترهای رپ خون شروع شده؟

نه هنوز، الان اونقدر زیاد نشده بعضی ها هم که رپ می خونن یکهو وارد یک سبک دیگه می شن ولی کلا امیدوارم که تعدادمون بیشتر بشه!

فکر می کنی که دخترهای رپ خون به چه چیزهایی می تونن اشاره کنن که پسرها نمی تونن؟

در ایران مشکلات دخترها خیلی بیشتر از پسرها است. در این آهنگها میشه به این مشکلات اشاره کرد و از جهتی این جور آهنگ می تونه زبان دخترهایی باشه که اجازه ندارن حرفشون رو بزنن.

تا چه حد تصمیم داری که در این کار بری جلو؟

من الان در آغاز کار هستم. خیلی چیزهاست که باید بگیرم. تصمیم دارم که فعلا ادامه بدم و برم جلو.


شایع شده بود که ازدواج کردی و کار رو ول کردی؟

کار رو برای یک مدتی ول کرده بودم ولی از ازدواج خبری نیست!

جریان آهنگ بچه رپها چی هست؟

من قرار بود که در خوندن این آهنگ همکاری کنم ولی سگم در استودیو همراهم بود و اذیت می کرد بیشتر از پس خوانی نتونستم کمک کنم.

با سختگیریهایی که برای بیرون آوردن سگها هست چی کار می کنی؟

سگ من فوت کرد!

به عنوان انتقام کشتیش؟

نه با توجه به شرایط سخت موجود سکته کرد!

 

 

 

 

*

مانا، دختر رپ خون ساکن تهران
 
 
 

با مانا دختر رپ خون ساکن تهران مصاحبه کردم. پرسیدم که چند وقته که کار رپ رو شروع کرده در حالی که مطمئن بودم جواب من بلندتر از "چندماه" نیست. رپ در ایران خصوصاً برای دخترها خیلی نوپاست و همین باعث شده که خیلی سطح بالا نباشه، همینطور که مانا هم جاهایی بااصطلاح خارج میخونه. اما مسلماً روز به روز بهتر میشه و آینده روشنی در جلوی پای این موسیقی هست.

شاید باورش سخت باشه (قبل از اینکه به سایتهای موسیقی رپ فارسی سر بزنید) که تقریباً هر روز یک یا دو خواننده رپ در گوشه ای از ایران شروع به کار می کنن. ۹۹% کارهاهم مثل آهنگهای رپ خارجیه که اکثراً هم معروف هستن. سبک خوندن ها هم به نوعی شبیه به همه و هنوز نهال این سبک موسیقی در ابتدای رشد خودشه.

از مانا پرسیدم چرا رپ رو انتخاب کرده در حالیکه ظاهراً همه راک رو موسیقی اعتراضی می دونن

رپ نسبت به راک خیلی آروم تره و هیچ محدودیتی در نحوه اجراش نیست و به راحتی می تونم حرفم رو توش بزنم بدون اینکه مجبور باشم از روش یا سبک خاصی پیروی کنم. رپ بیشتر روی متن شعر تاکید داره و این متن رو من از حرفهای دل خودم انتخاب می کنم...از مشکلات و مسائلی که هر روز در ایران با اون مواجه هستیم .دیگران هم بیشتر ناراحتی و اعتراض خودشون رو تو آهنگها می خونن که کمترین نتیجه اش اینه که شنونده اون رو درک کنه.
با توجه به محدودیت هایی که در ایران برای پخش این موسیقی هست ، چطور این آهنگ رو به گوش دیگران می رسونی؟

با استفاده از سایتهای اینترنتی که تازگی برای موسیقی رپ ساخته شده(ایرانی)، که آهنگ ها رو برای مسئول این سایتها ارسال می کنیم.

اولین آهنگی که خوندم با داریا بود. جریان این آهنگ از شعرهایی شروع شد که همیشه می نوشتم. بعد وقتی تصمیم گرفتم که به صورت رپ بخونمش ، خیلی خوشحال بودم چون شعری از ته دلم بود. داستان هم مربوط به دو تا آدمه که وقتی از هم دورن هنوز عشقشون پابرجا می مونه.

تا الان فقط سه تا آهنگ بیرون دادم، ولی همین ابتدا نگرانیهایی هست چون دخترم. مشکلاتی هم هست که همه رپ خون ها با اون مواجه هستن. تعداد دخترهایی که رپ می خونن هر روز بیشتر می شه و من هم شخصاً خیلی به این کار علاقه دارم. می دونم که اشکال زیاد دارم ولی دوست دارم که ادامه بدم.


حرفهای مترادفی می زنی با آهنگهای عاشقانه روز، آیا دلیلش خستگی از آهنگهای عاشقانه پاپه؟

دقیقاً، آهنگهای پاپ از زدن حرفهای روز مره طفره می ره و خیلی تکراری شده. حتی ایده های جدیدش باز هم محدودیت داره و دیگه کلیشه ای شدن. موسیقی پاپ مسلماً فیلتر میشه و محدودیت ها باعث شده نتونن حرف دلشون رو بزنن.

آهنگ جدیدی که به تازگی خوندم عصیان هست. مربوط به مشکل فقر و دختران فراری که همه در ایران هر روز می تونن به راحتی ببینن و حس کنن. از کارهای دیگه در زندگی درسم را می خونم. رشته علوم انسانی هستم و یادم رفت بگم که من ۱۷ سالمه. درسم برام خیلی مهمه و اونرو جدی دنبال می کنم. ولی سعی می کنم کار رپ رو هم جدی ادامه بدم و تلاش می کنم هر روز بهتر بشم.

با دخترهایی که کار رپ می خونن آشنایی داری؟

با غوغا رابطه نزدیک دارم که باهاش هم کار کردم. سالومه رو خوب می شناسم و کارش رو قبول دارم و همینطور پانی رو می شناسم و باهاش رابطه دارم. تعداد این خواننده ها زیاد شده ولی خیلی از اونها بعد از مدتی کنار می کشن و حس می کنن حرفی برای گفتن ندارن.

 

 

 

گروه آریان: "ای جاودان ایران"
 
 
 

علی پهلوان: درود بر طرفداران گروه آریان و فوتبال، و به تو بهزاد عزیز

آهنگ "ای جاودان ایران"،کار جدیدیه که خدمت شما تقدیم کردیم، این آهنگ رو برای تیم ملی فوتبال کشورمون ساختیم که روانه جام جهانی شده. آهنگسازش خودم هستم و شعرش هم سروده نینف امیرخاصه که روی ملودی من این شعر رو گفته.


داستان این آهنگ از اونجایی شروع شد که یک روز مشغول تماشای فوتبال از تلویزیون بودم، و به این موضوع فکر کردم که اگر روزی من بخواهم آهنگ فوتبال بسازم از همین ملودی و سبک تشویق مردم در ورزشگاه استفاده می کنم. روی همین فکر رفتم روش کار کردم و یک شعار هم درست کردیم: پیش تا پایان، ای جاودان ایران.

از خصوصیات جالب این آهنگ اینه که برای اولین بار از نوازنده گرفته تا خواننده همگی در این آهنگ خوندن. دو خواننده این آهنگ رو خوندن ولی در قسمت هم خوانی حتی کسانی مثل علیرضا طباطبایی که درام می زنه و بچه هایی که تا حالا سابقه خوندن نداشتن، هم همکاری کردن و اجرای کامل همه بچه ها در آهنگ هست.


برنامه گروه آریان برای مسابقات چیه، به آلمان میرین یا همه رو از تلویزیون نگاه می کنین؟

طبق آخرین خبری که شنیدیم که شاید هم تغییر کنه، قراره تیم ملی فوتبال روز چهارشنبه در استادیوم آزادی مراسم خداحافظی داشته باشه. در اون مراسم قراره علیرضا عصار آهنگ فوتبالش رو اجرا کنه و بعد از اون ما هم این آهنگ رو اجرا کنیم.


برای مسابقات هم قراره بازی ها رو از تلویزیون نگاه کنیم، و امیدواریم آهنگ ما به دل مردم بشینه ...

 

 

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد میهمانان : 289388


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
Get this widget | Track details | eSnips Social DNA