someone says something
آرشیو
موضوع بندی
دوشنبه 15 اسفند 1384
بهترین های اسکار

 

هفتاد و هشتمین دوره مراسم اعطای جوایز سینمایی اسکار در سالن تئاتر کداک هالیوود آغاز شد. برنامه امسال توسط جان استوارت مجری برنامه های تلویزیونی اجرا می شود.

برنامه اسکار با یک فیلم کوتاهی آغاز شد که در آن صحنه های مشهور تاریخ سینما در کنار هم تدوین شده بودند و نهایتا با پرواز سوپرمن به سوی مجسمه اسکار پایان یافت.

جان استوارت مطابق روال معمول این مراسم در ابتدای برنامه با معرفی فیلم های اصلی نامزد جایزه اسکار به شوخی با ستارگان، شخصیت های سیاسی یا موضوعات فیلم ها پرداخت.

سپس نیکول کیدمن برای اهدای اولین جایزه اسکار به روی صحنه رفت. وی با اعلام نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل پرداخت.

در این بخش جورج کلونی برای فیلم سیریانا، مت دیلون برای تصادف، جیک جیلنهال برای کوه بروکبک، پل جاماتی برای مرد سیندرلایی و ویلیام هرت برای تاریخچه خشونت نامزد شده بودند.

جلوه های 'کینگ کونگ'

جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل نصیب جورج کلونی شد.

در ادامه مراسم جایزه بهترین جلوه های ویژه تصویری به فیلم کینگ کنگ رسید که بر جنگ دنیاها ساخته استیون اسپیلبرگ و ماجراهای نارنیا غلبه کرد.

جایزه بهترین فیلم بلند انمیشن نصیب فیلم بریتانیایی والاس و گرومیت شد. رقبای این رشته جنازه عروس ساخته تیم برتون و قلعه متحرک هول بودند.

اسکار بهترین فیلم کوتاه داستانی به فیلم شش تیر تعلق گرفت. هفته گذشته این فیلم و چهار فیلم دیگر نامزد این جایزه برای اولین بار برای بینندگان آمریکایی از طریق فروشگاه مجازی آی تیونز قابل خریداری و تماشا شده بود.

فیلم خاطرات یک گیشا توانست جایزه بهترین طراحی لباس را از آن خود کند در حالی که رقبای قدری چون چارلی و کارخانه شکلات سازی، خانم هندرسون تقدیم می کند، غرور و تعصب و دست از پا خطا نمی کنم را در کنار خود داشت.

ریچل وایز بازیگر انگلیسی نیز توانست از سد دیگر رقبای بهترین بازیگر زن نقش مکمل بگذرد و دومین اسکار مراسم امسال را نصیب هنرمندان بریتانیایی کند.

تهیه کنندگان بهترین فیلم بلند مستند، فیلم رژه پنگوئن ها ساخته فرانسه در حالی که هر کدام یک عروسک پنگوئن در دست داشتند بروی صحنه آمدند و جایزه خود را دریافت کردند.

نامزدهای اصلی اسکار
کوه بروکبک: 8 رشته
تصادف: 6
شب بخیر و موفق باشی: 6
خاطرات یک گیشا: 6
کاپوتی: 5
مونیخ: 5
دست از پا خطا نمی کنم: 5
غرور و تعصب: 4
باغبان وفادار: 4
کینگ کنگ: 4

در ادامه مراسم کیانو ریوز و ساندرا بولاک بر روی صحنه آمدند تا جایزه اسکار کارگردان هنری را تقدیم کنند. جایزه اسکار این رشته به جان مایر برای کارگردانی هنری فیلم خاطرات یک گیشا تعلق گرفت.

تقدیر از رابرت آلتمن

در بخش بعدی این مراسم قطعاتی از آثار موسیقی نامزد بهترین موسیقی اصیل (اورژینال) فیلم ها بصورت زنده اجرا شدند و تصاویری از هر فیلم بر پرده بزرگ سالن به نمایش درآمدند.

کوه بروک بک جایزه بهترین موسیقی اصیل را از آن خود ساخت. این اولین جایزه این فیلم است که در هشت رشته نامزد شده بود. سلما هایک هنرپیشه لبنانی مکزیکی سینما این جایزه را به آهنگساز کوه بروک بک اهدا کرد.

جایزه اسکار ترکیب صدا برای صداگذاری فیلم علمی تخیلی کینگ کونگ به گروه چهار نفره صداگذاران این فیلم تعلق گرفت.

جایزه اسکار دستاورد یک عمر فعالیت هنری که هر بار به یک هنرمند فعال در عرصه سینما تعلق می گیرد، امسال توسط مریل استریپ و لیلی تاملین به رابرت آلتمن اهدا شد.

هنگام دریافت این جایزه، حاضران به پا خواسته و برای مدتی طولانی به تشویق وی پرداختند. بوفالو بیل، مش، بازیگر و گاسفورد پارک برخی آثار ساخته شده توسط این کارگردان شهیر سینما هستند.

گاوچرانان بد شانس

جایزه بهترین ترانه به ترانه ای از فیلم جنب و جوش تعلق گرفت.

کوه بروک بک که نامزد هشت جایزه اسکار بود تنها سه جایزه برد

جنیفر گارنر با معرفی نامزدان جایزه تدوین صدا، کینگ کونگ، خاطرات یک گیشا و جنگ دنیا ها، جایزه اسکار را به تدوین گران صدای فیلم کینگ کنگ اهدا کرد.

در بخش دیگری از سنت مراسم اسکار فیلمی به یادبود اهالی از دنیا رفته عالم سینما پخش شد. رابرت وایز، شرلی وینترز، ان بنکرافت، اسماعیل مرچنت و مصطفی عقاد سرشناس ترین هنرمندان فوت شده سینما در سال گذشته بودند.

جایزه بهترین فیلم غیر انگلیس زبان که توسط ویل اسمیت اهدا شد به سوتسی از آفریقای جنوبی اهدا شد. فیلم جنجالی اینک بهشت از سرزمین های فلسطینی یکی از بخت های دریافت جایزه این رشته بود که ماجرای دو بمب گذار انتحاری را به تصویر کشیده بود.

جایزه بهترین تدوین فیلم را تدوینگر فیلم تصادف تصاحب کرد.

در یکی از مهمترین بخش های مراسم اسکار، هیلاری سوانک بازیگری که سال گذشته برای بازی در فیلم دختر میلیون دلاری اسکار گرفت، نامزدان بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را معرفی کرد.

خانم سوانک با بازکردن پاکت مهر و موم شده، اسکار این رشته را به فیلیپ سیمور هافمن بازیگر فیلم کاپوتی اهدا کرد.

خاطرات یک گیشا برنده سه جایزه اسکار شد

جان تراولتا جایزه اسکار بهتین فیلمبرداری را اهدا کرد. این جایزه برای فیلمبرداری فیلم خاطرات یک گیشا به دیان بی بی تعلق گرفت.

اهدای جایزه به بهترن بازیگر نقش اصلی زن از مهمترین بخش های مراسم اسکار است. جایزه هفتاد و هشتمین اسکار برای این رشته برای بازی در فیلم دست از پا خطا نمی کنم به ریس ویترسپون اهدا شد. وی با ناباوری از سد رقبای قدری چون شارلیز ترون و جودی دنچ گذشت.

بهترین 'تصادف'

در ادامه مراسم اسکار، داستین هافمن به روی صحنه آمد. وی جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را به نویسندگان فیلمنامه کوه بروک بک اهدا کرد.

جایزه بهترین فیلمنامه اصیل (اورژینال) نصیب فیلمنامه نویسان فیلم تصادف شد. اوما ترمن این جایزه را به برندگان اهدا کرد.

جایزه بهترین کارگردانی فیلم توسط تام هنکس به آنگ لی کارگردان کوه بروک بک اهدا شد. این دومین اسکار کارگردان تایوانی الاصل سینماست.

در آخرین بخش جوایز اسکار، جک نیکلسون بر روی صحنه آمد تا بعد از معرفی نامزدان بهترین فیلم سال، جایزه اسکار را به تهیه کنندگان آن اهدا کند.

جک نیکلسون جایزه اسکار بهترین فیلم سال را به تهیه کنندگان فیلم تصادف اهدا کرد. ماجراهای این فیلم با موضوع نژادپرستی در لس آنجلس می گذرد و یکی از داستان های آن حول محور یک خانواده ایرانی می گذرد.

مراسم اسکار در حالی پایان یافت که کوه بروک بک که تصور می شد تعداد زیادی از جوایز اصلی را نصیب خود کند، تنها به سه جایزه قناعت کرد. خاطرات یک گیشا و تصادف نیز هریک سه جایزه دریافت کردند.

۲ عکس از فیلم تصادف ( crash )

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد میهمانان : 289394


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
Get this widget | Track details | eSnips Social DNA